Wśród chorób przewlekłych znajduje się także migrena. Jest to choroba, która charakteryzuje się napadowym i bardzo silnym bólem głowy. Ból ten najczęściej zlokalizowany jest po jednej stronie głowy. Migrena jest jednostką chorobową, na którą cierpi bardzo wiele osób, dotyka ona osoby w bardzo różnym wieku, także osoby bardzo młode.
W trakcie ataku migreny osoby nią dotknięte cierpią nie tylko na bardzo silny ból, ale często także na nudności. Bardzo często dodatkowo pojawia się u osób cierpiących na migrenę nadwrażliwość na światło. Atak migreny może trwać kilka lub kilkanaście godzin. Kolejny atak migreny może pojawić się już dniach, ale może też pojawić się dopiero po kilku miesiącach.
Przyczyny migreny
Migrena należy do tych chorób, których przyczyny nie zostały do końca poznane i wyjaśnione. Coraz częściej uważa się jednak, że powodem migreny jest nadmierna ilość neuroprzekaźnika o nazwie serotonina. Serotonina powoduje właściwe napięcie znajdujących się w mózgu naczyń krwionośnych. To, co odbieramy jako ból głowy to skurcz, a następnie rozkurczanie naczyń krwionośnych. Pierwsze objawy migreny mogą pojawić się u dzieci, najczęściej pojawiają się one w okresie wchodzenia w okres dojrzewania.
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=K2aGd4qQRZw[/tube]
U nastolatków pojawia się nie tylko bardzo silny ból głowy, ale dodatkowo towarzyszą mu zawroty głowy. Najwięcej przypadków migreny stwierdzono u osób, które ukończyły 40 lat. Migrena jest chorobą dotykającą przede wszystkim kobiety. Migrenę bardzo często wywołują także takie choroby jak nadciśnienie, niedoczynność tarczycy oraz otyłość.
Postacie i najbardziej charakterystyczne objawy migreny
W przypadku migreny możemy mówić o dwóch podstawowych postaciach, czyli o migrenie z aurą oraz o migrenie bez aury. W przypadku pierwszej migreny najpierw występuje faza zwiastująca atak migreny, następnie pojawia się aura. Wśród podstawowych objawów fazy zwiastującej atak migreny z aurą należy wymienić pogorszenie samopoczucia, uczucie znużenia, zmęczenie i drażliwość. Faza zwiastująca pojawia się na kilka godzin lub nawet na kilka dni przed atakiem migreny.