Opieka paliatywna i hospicyjna dla dzieci

Opieka paliatywna i hospicyjna to działanie całościowe, obejmuje wszystkie ważne sfery życia chorego, nad którym jest sprawowana opieka, czyli stronę fizyczną, psychiczną, socjalną i duchową choroby. Tylko taka opieka, którą gwarantuje hospicjum dla dzieci nieuleczalnie chorych pozwalając na godne życie i dożycie ostatnich dni.

Dzieckiem i jego rodziną opiekuje się więc zespół interdyscyplinarny, w skład którego wchodzi lekarz specjalista, pielęgniarka, pracownik socjalny, psycholog, kapelan i rehabilitant. Zadaniem tych osób jest leczenie dotkliwych objawów somatycznych, niesienie ulgi i wytchnienia tak choremu jak i jego rodzinie. Zdania zespołu obejmują też opiekę podczas agonii i w okresie żałoby – dwóch najtrudniejszych momentach – dla chorego i jego najbliższych.

Czy w hospicjum domowym istnieje pomoc lekarska?

Prawie każde domowe hospicjum dla dzieci zapewnia wizyty lekarskie minimum dwa razy w miesiącu, a pielęgniarka przychodzi do chorego dziecka dwa razy w tygodniu lub częściej w zależności od stanu chorego. Inni specjaliści z zespołu hospicyjnego przychodzą w zależności od potrzeb – przede wszystkim decydują o tym rodzice chorego dziecka. Pełnione są także całodobowe dyżury. Potrzebne wsparcie i pomoc można uzyskać przez całą dobę, co jest bardzo ważne. Zawsze można rozwiać wątpliwości, poprosić o pomoc lub zwykłą rozmowę.

Czy jest szansa wyleczenia dziecka z raka nowotworowego?

W przypadku dzieci choroba nowotworowa jest w ponad 70 procentach wyleczalna. Dzieci z chorobą nowotworową stanowią ok. 15–20% ogółu chorych kierowanych do hospicjów dziecięcych i opieka nad nimi zasadniczo różni się od opieki nad dziećmi z chorobami neurologicznymi czy wadami wrodzonymi. To one potrzebują pełniej opieki paliatywnej.

Jakie choroby kwalifikują dziecko do hospicjum?

Choroby dzieci są różnorodne. Wymagają systematycznego pogłębiania wiedzy, która pomoże zapewnić chorym dzieciom i ich rodzinom profesjonalną opiekę. Opieka paliatywna nad dziećmi jest dziedziną szczególną, gdyż łączy elementy opieki paliatywnej i pediatrii. W hospicjum dla dzieci są wykwalifikowani pracownicy pełni poświęcenia i wiedzy. I to im wiele osób zawdzięcza uśmiech, poprawę jakości życia.

&nbsp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *