Łuszczyca – czym jest i jak ją leczyć?

Łuszczyca to choroba, która powoduje dyskomfort estetyczny i fizyczny. Dotyka mniej więcej 2% populacji. Jest ona przewlekłym schorzeniem, której leczenie polega na regularnym przyjmowaniu leków i odpowiedniej pielęgnacji. Więcej szczegółów na temat tej dolegliwości, zostało umieszczonych w poniższym artykule.

Łuszczyca – co to za choroba?

Jej etiologia nie jest do końca poznana. Uznano, że za jej występowanie odpowiada obciążenie genetyczne lub zaburzenia autoimmunologiczne. Ujawnienie się tego schorzenia przebiega stopniowo a manifestuje się w postaci pojawienia niewielkich ciemnobrązowych grudek na ciele. Wyróżnione zostały dwa jej typy. Typ I to taki, który atakuje organizm przed 40 rokiem życia. Drugi typ to ten, ujawniający się pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. To zaburzenie, atakujące organizm, powoduje uszkodzenie skóry w postaci jej złuszczania. Dotyka najczęściej okolice stawów łokciowych i kolanowych, ale również może zajmować większe powierzchnie ciała. Niekiedy zajmuje również struktury stawów i niektóre narządy wewnętrzne. Doświadczenie tej choroby jest trudne a osoba nią dotknięta, stara się ukryć swój wygląd za pomocą odpowiedniej odzieży. Chociaż choroba ta jest przewlekła i nawracająca, często pokutuje przekonanie, że jest ona zaraźliwa. Nic bardziej mylnego. Taki sposób myślenia jest krzywdzących dla osób z łuszczycą i powoduje ich wyalienowanie. Szczególnie ważne jest społeczne doinformowanie, które pozwoli chorym normalne funkcjonowanie w środowisku.

Daivobet – skuteczna walka z objawami łuszczycy

Diagnostyka i leczenie tej choroby przebiega pod nadzorem lekarza rodzinnego, dermatologa a także niekiedy endokrynologa. W leczeniu stosowane są różnego rodzaju leki przyjmowane doustnie. Dużą ulgę osobom chorym przynosi także stosowanie maści i żeli takich jak Daivobet. Nakłada się go zarówno na owłosione części zajęte chorobą, jak również na plackowate zmiany na całym ciele. Konieczne jest regularne i odpowiednie stosowanie zwłaszcza w okresie zaostrzenia choroby. Osoby z łuszczycą powinny również zakładać odzież, która nie alergizuje, nie powoduje dodatkowych podrażnień i nie jest zbyt opięta- mogłoby to spowodować dodatkowe pogłębienie objawów. Oprócz stosowania podczas zaostrzeń łuszczycy maści Daivobet, pacjenci chętnie korzystają z zabiegów fizykoterapeutycznych, które poprawiają samopoczucie i zmniejszają fizyczne objawy. Do takich działań należy ekspozycja na światło ultrafioletowe a także zabiegi z zakresu magnetoterapii i laseroterapii, które wspomagają proces regeneracji skóry.

Ważna jest szybka diagnostyka łuszczycy, w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia i przyniesienia ulgi osobie chorej. W kampaniach społecznych, powinno zwracać się uwagę na to, że łuszczyca to nie jest zaraźliwa choroba, by osoby na nią cierpiące, nie czuły się odrzucone i w pełni mogły funkcjonować w społeczeństwie.