Jakiej pomocy udzielają onkolodzy?

Nowotwory stały się obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych. Idąca wciąż naprzód medycyna, pomaga jednak diagnozować je coraz szybciej, oraz wprowadzać bardzo skuteczne metody leczenia. Onkologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się badaniem przyczyn powstawania chorób nowotworowych. Onkolog natomiast zajmuje się profilaktyką, wydawaniem odpowiedniej diagnozy oraz leczeniem różnorodnych nowotworów.

W jakich sytuacjach warto udać się do onkologa?

Niektóre zmiany zauważalne gołym okiem, mogą być jednym ze sygnałów do udania się do onkologa. W przypadku posiadania znamion, bardzo ważne jest ich regularne obserwowanie. W momencie gdy zmienia się ich kształt bądź te występują jakieś wycieki, wówczas konieczna jest wizyta u onkologa. Alarmującymi sygnałami jest również powstawanie jakichś narośli, wyciek z brodawek sutkowych, plucie krwią bądź też zżółknięcie skóry oraz białka oka.

Wiele dość powszechnych dolegliwości, również może zwiastować pewne problemy natury onkologicznej. Przewlekła gorączka, utrzymująca się dość długa chrypa bądź też bezsenność, również po dłuższym czasie powinny skłonić do wizyty u onkologa.

Onkolodzy zajmują się między innymi nowotworami piersi, jąder czy też guzami mózgu. Tak naprawdę są oni specjalistami w różnorodnych chorobach nowotworowych, choć każdy onkolog posiada również swoją własną specjalizację, w której radzi sobie najlepiej.

W jaki sposób onkolog leczy swoich pacjentów?

W zależności od tego jakie zostaje przez onkologa stwierdzone schorzenie, przebieg leczenia może wyglądać bardzo różnorodnie. Terapie lecznicze w przypadku nowotworów mogą mieć charakter farmakologiczny, chemioterapeutyczny czy też radiologiczny. Z chorych okolic bardzo często pobierane są wycinki, nad którymi pieczę sprawuje onkolog, analizując je. W przypadku nastąpienia jakichś zmian w procesie leczenia, przykładowo poprawy zdrowia pacjenta, onkolog (https://salvemedica.pl/onkologia) zmienia oraz dostosowuje leczenie do  zaistniałej sytuacji. Sprawuje on zatem stałą pieczę nad swoim pacjentem, może również kierować go na zabiegi chirurgiczne.

Choroba nowotworowa zdiagnozowana na odpowiednim etapie, nie jest wyrokiem. Jednak kluczowe w tej kwestii jest znalezienie onkologa bardzo dobrze znającego się na danym schorzeniu, co pomaga w prowadzenia właściwego leczenia. W Salve Medica można udać się na wizytę onkologiczną, która składa się przede wszystkim z dokładnego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem. Następnie pacjent zazwyczaj jest kierowany na specjalistyczne badania, które pomagają określić przyczyny różnego rodzaju bólu czy też innych dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *