Badanie USG stawów biodrowych u noworodków, czyli uchroń dziecko

Profilaktyka zawsze jest lepszym rozwiązaniem od samego leczenia, zwłaszcza, jeśli pacjentem jest noworodek. Dzięki postępowi medycyny jest możliwe stosowanie badań prenatalnych, które potrafi wykazać większość zmian, jakie mogą pojawić się po porodzie. Niemniej nie jest możliwe wykonanie badania kości, ponieważ rentgen jest bardzo szkodliwy dla płodów. Dopiero USG stawów biodrowych u niemowląt może stwierdzić, że coś jest nie tak z dzieckiem.

Co może wykryć USG stawów biodrowych?

Dzięki zastosowaniu ultrasonografii, jest możliwe wykrycie takiej choroby, jak dysplazja stawów biodrowych. Ta choroba przejawia się zniekształceniem stawów, przez co kości wyskakują ze swoich gniazd na stawy. Przez to nie jest możliwe poruszanie się bezbolesne, a w skrajnych momentach może nawet dochodzić do kalectwa.Dlatego lekarze przeprowadzają badanie USG stawów biodrowych u niemowląt dla noworodków w wieku do 6 tygodni. Wykrycie zawczasu zmian spowodowanych nieprawidłowościami w łonie matki (na przykład za mała ilość wody płodowej rozpychającej łono albo ułożenie się poprzecznie dziecka względem macicy) pozwoli na przeciwdziałanie wszelakim zmianom.

Jak przebiega badanie USG niemowlęcia?

Nie ma tu wielkich odstępstw od badania dla dorosłych. USG stawów biodrowych u niemowląt pozwala na między innymi na sprawdzenie, czy nie dojdzie do jakichkolwiek zmian w ciele dziecka w późniejszym czasie.Samo badanie trwa zazwyczaj 20 minut i nie powoduje żadnego bólu. Dziecko niemniej może płakać z powodu chłodu żelu oraz obecności obcych ludzi. Dlatego zaleca się nakarmienie go wcześniej oraz stała obecność w zasięgu jego wzroku. Uspokajanie głosem i dotykiem pozwoli dziecku zachować spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *