Aparat na zęby niezależnie od wieku

Proste zęby to gwarancja nie tylko atrakcyjnego wyglądu, ale także zapobieganie wadom wymowy, wadom zgryzu oraz niektórym chorobom (np. układu pokarmowego poprzez prawidłowe trawienie).

Stałe zęby niestety bardzo rzadko rosną prosto, dlatego często istnieje potrzeba ich prostowania za pomocą aparatów stałych, ruchomych, metalowych lub estetycznych. Aparaty ortodontyczne są przeznaczone dla  pacjentów każdym wieku – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Noszenie aparatu jest obecnie nie tylko bardzo modne, ale także jest wyrazem dbania o własne zdrowie i wygląd.

Aparaty ortodontyczne ruchome – dla dzieci i młodzieży

Najmłodszym pacjentom (dzieciom a także młodzieży) stomatolodzy przepisują głównie aparaty ruchome. Różnią się one nieco od stałych nie tylko wyglądem, ale także sposobem ich noszenia. Są to aparaty zdejmowane i zakładane zazwyczaj na kilkanaście godzin na dobę. Czas taki jest ustalany indywidualnie z każdym pacjentem i dobierany do jego wady zgryzu czy rodzaju uzębienia (ilość zębów stałych i mlecznych). Aparaty te dostępne są w różnych kolorach, co jest bardzo ważnym aspektem przy używaniu ich przez dzieci. Można jest stosować już u dzieci czteroletnich w górę, jeśli ich zęby rosną wyjątkowo krzywo. W tym celu należy udać się z dzieckiem do ortodonty.

Aparaty ortodontyczne stałe – dla młodzieży i dorosłych

Aparat na zęby w formie stałej głównie przeznaczony jest dla dorosłych (także dla młodzieży). Taki aparat zakładany jest w gabinecie przez stomatologa oraz później przez niego poprawiany podczas wizyt czy ściągany. Najbardziej popularne i najtańsze są aparaty metalowe. Oprócz nich ortodoncja oferuje także aparaty estetyczne, tj. porcelanowe, ceramiczne, szafirowe, które są praktycznie niewidoczne na zębach. Jeszcze innym typem aparatu stałego jest aparat Clear Aligner w formie przezroczystych nakładek dopasowywanych indywidualnie do każdego zgryzu. Obecnie w aparatach stałych istnieje możliwość wyboru koloru gumek, co sprawia, że leczenie ortodontyczne może być wesołe i bardzo modne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *