Dieta dla sportowców – jaka powinna być?

dieta sport

Optymalny posiłek dla osoby aktywnej powinien być przede wszystkim dobrze zbilansowany. W diecie osoby aktywnej fizycznie, a w szczególności profesjonalnych sportowców nie powinno zabraknąć różnorodnych składników odżywczych. Podstawą prawidłowego żywienia jest odpowiednia proporcja pomiędzy zawartością węglowodanów, białek i tłuszczów w posiłkach. Nie można zapomnieć także, o dużej ilości witamin i soli mineralnych, które są ważne dla zdrowego odżywiania oraz funkcjonowania organizmu. Nie można zapominać również o odpowiednim nawodnieniu, dlatego zaleca się spożywanie płynów nie tylko w postaci wody, ale również jako zupy oraz soki w ilości 1.5 litra dziennie.

Co powinien jeść sportowiec?

W diecie osoby, której organizm jest wystawiony na dużą dawkę ruchu nie powinno zabraknąć minerałów oraz witamin. Doskonałym ich źródłem są owoce i warzywa. Warto sięgnąć szczególnie po te zielone np. szpinak. Zawiera on bowiem dużo żelaza, które wspiera mięśnie, wystawione na długotrwałą pracę. Korzystne dla układu mięśniowego jest również białko, którego nie powinno zabraknąć na talerzu sportowca. Można przygotować posiłki mięsne lub wegetariańskie. Bardzo pożywna jest soja oraz warzywa strączkowe. Dużo dobrze przyswajalnego białka znajduje się w burakach.

W dobrze zbilansowanej diecie powinna znaleźć się odpowiednia porcja węglowodanów, które dodają energii podczas treningów. Znajdują się one w makaronach, ziemniakach czy ryżu. Dzięki nim organizm będący w ruchu ma miał siłę do dalszej aktywności fizycznej. Ważne dla ustroju są także tłuszcze, których niezaprzeczalnie nie powinno zabraknąć w codziennych posiłkach. Najlepszym ich źródłem są oleje tłoczone na zimno takie jak np. olej lniany czy rzepakowy  Cennym źródłem tłuszczu są też orzechy, a ze zwierzęcych masło. Nie wskazane są natomiast tłuszcze w postaci trans, które szkodzą zdrowiu. Znajdują się one w margarynach oraz gotowych wypiekach.

Dieta sport z cateringiem dietetycznym

W diecie sportowca nie powinien znajdować się nadmiar cukru w postaci wysoko przetworzonych słodyczy oraz żywności typu fast food. Produkty tego typu obniżają bowiem kondycję organizmu oraz zmniejszają jego możliwości. No właśnie ale jeżeli osoba żyjąca aktywnie nie ma czasu na przygotowanie posiłków, w jaki sposób powinna sobie poradzić?

Jest na to sposób. Istnieją firmy, które zajmują się przygotowaniem gotowych, świeżych i zbilansowanych posiłków. Można zamawiać jedzenie na wynos i spokojnie spożywać je w domowym zaciszu lub pomiędzy treningami. Osoba aktywna nie musi spędzać czasu na gotowaniu i może produktywnie spędzić czas wykorzystując go np. na ćwiczenia fizyczne. Na stronie The Kitchen można znaleźć menu z zestawem posiłków przygotowanych z myślą o sportowcach. W ofercie firmy jest m.in dieta SPORT, gdzie znajduje się śniadania, obiady i kolacje. Wszystkie potrawy przygotowywane są na miejscu wyłącznie ze świeżych składników. Warto skorzystać z gotowych posiłków szczególnie kiedy brakuje nam czasu a aby zadbać o zbilansowaną dietę. Zawsze warto mieć na uwadze, że posiłki to postawa efektywnych treningów i  warto mieć kontrolę nad tym co znajduje się na naszych talerzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *